• امنیت مهمترین قانون زندگی است
  • رزومه ارتباط نماگستر

فواید دوربین مداربسته

خانه فواید دوربین مداربسته

فواید دوربین مداربسته

فواید دوربین مداربسته

هر روز شاهد وقوع انواع جرایم خصوصا سرقت هستیم که حریم امن شهروندان را شکسته، امنیت و حرمت تعرض به اموال را مختل میکند. در این مقاله به یکی از فواید دوربین مداربسته در مورد جرایم خواهیم پرداخت

 سرقت، یکی از شایع ترین و قدیمی ترین جرایمی است که بشر از دیرباز تاکنون با آن مواجه بوده یکی از راهکارهای پیشنهادی برای کاهش سرقت،از بین بردن فرصت های مناسب برای سارقین است.به عبارتی اتخاذ روش هایی برای پیشگیری از سرقت.پیشگیری از وقوع جرم، همیشه مطلوب بشر بوده است. جوامع مختلف بسته به بضاعت خود راههایی را برای پیشگیری از جرم به کار بردهاند. نصب دوربین مداربسته یکی از روشهای کنترل افراد و موثر در پیشگیری جرایم است.کشورهای اروپایی و پیشرفته هم از این روش بهره میگیرند، مثلا انگلستان با نصب دوربین های متعدد در خیابانها و مناطق عمومی شهر، به کشور دوربینها معروف است.در تمامی خیابانها، مدارس و گاهی حتی در داخل اتاقهای کار از این دستگاههای کنترل استفاده میشود و امروز در واقع این ابزار موثر در تمام دنیا با کمیت و کیفیت متفاوت مورد استفاده قرار میگیرد.
گسترش کاربرد دوربین مدار بسته در ایران به اوایل دهه 80 برمی گردد.در آن زمان با توجه به قیمت و محدودیت در تعداد، استفاده از دوربین بیشتر در اماکن دولتی، بانکها و مشاغلی که حجم مراودات مالی بالایی داشتند رواج داشت. اما با گسترش تکنولوژی و ورود دستگاههای چینی به کشور به تدریج کاربرد این وسیله همه گیر شده و در حال حاضر تقریبا در اکثر صنوف و اماکن مسکونی و تجاری شاهد حضور دوربین های مداربسته با تکنولوژی های نوین هستیم به گونهای که هم اکنون دو رسته شغلی مجزا خدمات فروش، نصب و تعمیر این دستگاهها را بر عهده دارند.
دوربین های مداربسته ای که این روزها در گوشه و کنار شهر میبینیم، تا به حال کاشف بسیاری از سرقتها و جنایتها بودهاند،پاسبانهای بیادعایی که این روزها هم حافظ جان و مال صاحبانشان شدهاند، هم افرادی که از کنارشان عبور میکنند.دوربینهای مدار بسته این روزها تبدیل به بلای جان دزدها شدهاند، دزدهایی که یا باید نصف وقت و خلاقیتشان را صرف از کار انداختن دوربینها کنند یا اینکه به سراغ خانهها و مغازههایی بروند که محیط اطرافشان دوربین ندارد. حالا دیگر آنهایی که وضع مالیشان خوب است به سرایدار و پاسبان محل اکتفا نمیکنند و هر طور شده برای خانه و محل کسب شان دوربین مدار بسته میخرند تا دزدهای کمتری دور و برشان پرسه بزنند.نصب دوربین های مدار بسته درمکان های عمومی ،جاده های برون و درون شهری نقش مهمی در بازدارندگی و پیشگیری از وقوع جرم دار. اهمیت اقدامات پیشگیرانه در استفاده از دوربین مداربسته به اندازه ای است که در طول دو دهه گذشته نصب این دوربین ها به نحو چشمگیری در کاهش میزان برخی جرایم موثر واقع شده است.
فواید سیستم های نظارتی
علاوه بر کاهش جرم ، می توان فواید بسیار دیگری برای یک سیستم نظارتی بر شمرد که برخی موارد از این جمله اند :
کاهش ترس از وقوع جرم
کمک به تحقیقات پلیسی
تشخیص موارد اورژانس کمک رسانی
مدیریت مکان
جمع آوری اطلاعات
دیگر فواید
اگر چه این نکته در این زمینه کمتر اشاره می شود ، اما نکته ای که می بایست بیان شود آن است که اگر چه ممکن است افراد در یک مکان از حضور سیستم های نظارتی مطلع باشند اما کمتر از قابلیت های این سیستم ها آگاهی دارند . لذا ممکن است در مکانی دور از دید دوربین مدار بسته مرتکب جرم شوند . لذا در اینجا اهمیت دوربین های با برد دید زیاد مشخص می شود که به این ویژگی گسترش عملکرد می گویند .
درصد کاهش جرائم با استفاده از دوربین های مدار بسته
هر روز گزارشها ونتایج بیشتری از تاثیر استفاده از دوربینهای مداربسته برای کاهش جرم اعلام میشود پلیس اسکاتلند اخیرا اعلام کرده که پس از نصب یک سیستم مداربسته جامع و هزینه کردن حدود 830 هزار پوند میزان ارتکاب به جرم در شهر ایردری تا 70درصد کاهش پیدا کرده و نه تنها مردم به علت بالا رفتن چشمگیر امنیت از نصب این سیستم راضی هستند بلکه مجرمها هم در بسیاری موراد از تصاویر این دوربین ها برای اثبات بی گناهی خود استفاده میکنند
منبع : نقش دوربین های مداربسته در پیشگیری از وقوع جرم
گردآوری و تدوین : عیسی شهبازی