• امنیت مهمترین قانون زندگی است
  • رزومه ارتباط نماگستر

راه اندازی شبکه

خانه راه اندازی شبکه

راه اندازی شبکه

راه اندازی شبکه

خدمات شبکه مناسب شبکه و دستگاه های مورد نیاز راه اندازی شبکه مانند کابل، رک، سوییچ و مودم براساس نیازسنجی محیط کار و کسب و طراحی مناسب براساس نقشه استاندارد و پشتیبانی شبکه و تجهیزات شبکه لازم است

شبکه های رایانه ای امروزه بستر و پایه مبادله اطلاعات حجیم در دنیای کار و کسب و آموزش و صنعت است. وجود شبکه های رایانه ای سبب سرعت مبادلات داده ها و اشتراک منابع اطلاعاتی و سخت افزاری میشود که تأثیر زیادی در کاهش هزینه ها و مدیریت زمان دارد. رقابت در خدمات کار و کسب های مبتنی بر فناوری، ارتباط مستقیم با تجهیزات و نحوه پیاده سازی، ویژگی ها و نوع خدمات شبکه های رایانه ای دارد. انتخاب معماری مناسب شبکه و دستگاه های مورد نیاز راه اندازی شبکه مانند کابل، رک ، سوییچ و مودم براساس نیازسنجی محیط کار و کسب و طراحی مناسب براساس نقشه استاندارد و پشتیبانی شبکه و تجهیزات آن براساس قراردادهای کاری برای جلب رضایت مشتریان از دیگر عوامل مهم توسعه شبکه است.
مؤلفه های تعیین کننده مسیر و محل نصب تجهیزات شبکه
هنگام برپایی یک شبکه با توجه به مکان مورد نظر برای نصب تجهیزات اکتیو و پسیو باید مؤلفه های خاصی را رعایت کرد تا شبکه کارایی بهتری داشته باشد. این مؤلفه ها عبارت اند از:
عدم نویزپذیری: کابل داده از کنار کابل برق عبور نکند و در مجاورت میدان مغناطیسی نباشد. همچنین تجهیزات مختلف در معرض نویز نباشند.
به منظور حفظ سلامت افراد و تجهیزات در مقابل خطرات ناشی از اتصال کوتاه یا صاعقه، باید تمام تجهیزات و سازههای فلزی را به وسیله هادیهای مناسب فلزی به شبکه اِرت متصل کرد تا هنگام بروز اتصال کوتاه و یا صاعقه، جریانات فوق از این طریق به زمین انتقال داده شده، خنثی شوند. شبکه ارت شامل سیم های مسی، میله ارت، صفحه مسی، چاه ارت و است.
 فاصله استاندارد کابل برق و داده 30سانتیمتر است. اگر به هر دلیلی مجبور هستید که کابل داده و برق را در فاصله کمتری از هم قرار دهید، از کابلهای روکشدار FTP استفاده کنید.
مسافت: حداکثر مسافت یک رایانه تا سوییچ در همبندی ستارهای نباید بیشتر از 90متر باشد. اگر مسیر به صورتی باشد که به ناچار فاصله رایانه تا سوییچ بیشتر از حد مجاز شود باعث افت سیگنال شده، داده از دست خواهد رفت. در این مورد از دستگاهی به نام epeaterr استفاده میکنیم.
سیگنال در داخل کابل و امواج رادیویی به دلایل مختلف از جمله مقاومت داخلی سیم، محیط انتقال و قدرت سیگنال تولید شده به وسیله تجهیزات اکتیو تا مسافت مشخصی میتواند حرکت کند و پس از طی این مسافت، ضعیف شده و توان لازم را از دست میدهد. همچنین در برخی از موارد ممکن است سیگنال داده در معرض نویز قرار گرفته، سبب از بین رفتن داده شود. در این حالت سیگنال باید به شکل اصلی و پرتوان خود بازگردد. برای این منظور از دستگاه Repeater (تکرارکننده یا تقویت کننده سیگنال) استفاده میشود.
آرایش و چیدمان : فرض کنید بخشی از شبکه از کارافتاده و باید با بررسی مجدد کابل ها فرایند عیب یابی را طی کنیم. در اجرای یک شبکه، آرایش کابل َ ها در داخل رک و مسیرها بسیار اهمیت دارد تا در صورت نیاز به عیب یابی و بررسی مجدد کابل ها مشکلی در تشخیص کابل ها نداشته باشیم
منبع : نصب و نگهداری تجهیزات شبکه از کتاب پایه دوازده متوسطه رشته ی شبکه